Wsppracujemy z:

Polski Snooker

foto: MP. Drużyna Sezam & Hot Shots 1
Janson Wright, Krzysztof Wróbel i Marcin Nitschke
 
Zespołowe pojedynki
2008-12-17 08:37:56  

    Drużynowe Mistrzostwa Polski są jedynym snookerowym turniejem w całym sezonie, w którym do walki o zwycięstwo stają zespoły, a nie pojedynczy zawodnicy. W dniach 13 i 14 grudnia w Kaliszu, w klubie RUDI o miano najlepszej drużyny roku 2008 stanęło do walki dwadzieścia jeden teamów.

    Rozgrywki Mistrzostw odbyły się w dwóch fazach: grupowej i pucharowej. Dwadzieścia jeden meczów grupowych, które rozegrały trzy drużyny każdej z siedmiu grup, wyłoniło szesnaście awansujących zespołów. Te rozstawiono w drabince turniejowej. W walkach fazy pucharowej, w której przegrany odpadał, zwyciężyła drużyna z Zielonej Góry Sezam & Hot Shots 1 w sile: Marcin Nitschke, Krzysztof Wróbel i Janson Wright.

    Mecze Mistrzostw rozgrywano autorskim systemem 4Z - mecze grupowe i 1/8 finału modusem Z=50, czyli do 200 punktów, ćwierćfinały Z=60, półfinały Z=70, zaś w finale walczono do zdobycia 320 punktów. Na szczęście dla wszystkich uczestników zawodów, autor systemu rozgrywek grupowych był sędzią głównym Mistrzostw. Krzysztof Kruk wielokrotnie, na bieżąco wyjaśniał i rozwiewał pojawiające się wątpliwości, cierpliwie odpowiadając na pytania zawodników i sędziów.

    Całość rozgrywek pokazała, że mecze drużyn to nie tylko umiejętności gry poszczególnych zawodników. To również taktyka, umiejętność planowania całego meczu. Właśnie taktyka po części zdecydowała o zwycięstwie Sezam & Hot Shots 1 w finale. Warto było oddać pierwsze uderzenie przeciwnikom, aby dowiedzieć się, kto zagra na pierwszej zmianie w drużynie późniejszych wicemistrzów, czyli Arytmicznych Półpancerzy Praktycznych z Warszawy w składzie: Rafał Górecki, Jarosław Kowalski, Michał Zieliński.

    Niestety, jedno w roku spotkanie drużyn to za mało, aby wykształcić w zespołach umiejętności gry dla zespołu, a nie tylko dla siebie. Warto byłoby zastanowić się nad zorganizowaniem w przyszłym sezonie choćby dwóch turniejów drużynowych. Stałyby się one podstawą do wytypowania najlepszych drużyn do turnieju mistrzowskiego. Podnieślibyśmy w ten sposób rangę mistrzostw - o tytuł mistrzowski walczyłyby najlepsze teamy. W najbliższym czasie zostanie uporządkowany problem przynależności klubowej zawodników, rodzący na tych mistrzostwach wiele pytań i kontrowersji. Wszak Walne Zgromadzenie Delegatów PZSiBA, które obradowało w grudniu bieżącego roku, nałożyło na Zarząd zobowiązanie opracowania do końca marca 2009 regulaminu określającego tryb i zasady uzyskiwania i zmian przynależności klubowej.

    Mimo pewnych przeciwności w rozgrywaniu zawodów, chociażby awaria oświetlenia nad stołem dostawionym specjalnie na Drużynowe Mistrzostwa Polski, większość uczestników uznała je za udane. Nawet te zespoły, które nieoczekiwanie szybko musiały pożegnać się z turniejem, jak na przykład przybyli z dużym apetytem na wysokie miejsce Smakosze z warszawskiej Akademii Snookera.

    Mistrzostwa zakończyły się jak każde inne zawody tej rangi - gratulacjami związkowych oficjeli, wręczeniem medali, pucharów. Odróżniły je od innych nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę "mak marketing". W imieniu sponsora dla najlepszych czterech drużyn przekazał je prezes PZSiBA Piotr Murat. Sponsor obdarował również kuponem sukna poolowego gospodarza Mistrzostw, szefa klubu RUDI - Jacka Rudowicza.

MP

 Powrt

 Dnia 19-12-2008 07:20:04 uytkownik MisiekLublin napisa:

Patron medialny


International Billiards
& Snooker Federation

 


Strona gwna | Nasze serwisy | Napisz do nas | Forum | Reklama | kei.pl | Galerie  | Polityka cookies
Copyright 2004-2013 PZSiBA * SYS PECKER 2004-2006