Snooker.pl - oficjalne forum PZSiBA

Snookerowe forum dyskusyjne strony www.snooker.pl
Teraz jest Pn, 09 gru 2019 6:55

Strefa czasowa: UTC + 2

Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt, 04 gru 2007 16:09 
junior
junior

Witam. Jestem początkującym graczem snookerowym, jednak grałem nieco w poola. Rozglądam sie za w miarę porządnym kijkiem nadającym przyzwoite rotacje. Wypróbowałem już kilka kijów różnych producentów (Riley, CueCraft, BCE) jednak pod względem "kręcenia" nie było miażdżącej różnicy. Do tego stopnia, że niewiele gorsze rezultaty otrzymywałem kijem klubowym. Jako gracz poolowy przyzwyczajony jestem, że jeśli kupuję kija, to płacę glównie nie za wzorki (a takie mam wrażenie przy kijach do snookera) lecz właśnie za jego jakość wykonania i użytą technologię. Myślałem, że sęk tkwi w bilach/suknie jednak przy użyciu mojego kija do poola osiągnąłem widocznie więcej rotacji niż kijami snookerowymi. Szukam kija, który pozwoli mi wykorzystać wszystkie moje umiejętności. Czy może mi ktoś doradzić jaki kij snookerowy jest dobrym "kręcicielem" (bo chyba takie istnieją skoro gracze ze światowej czołówki cofają białą z odległości 3/4 stołu)?
Z góry dziękuje

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 04 gru 2007 16:36 
pro
pro

"Efekt" rotacji zależy od sukna i tipa, głównie jednak od techniki. Być może dałeś więcej rotacji kijem poolowym, ponieważ jest cięższy.

Myślę, że kije polecanych i znanych marek tutaj na forum nie będą przeszkodą w grze.

viewtopic.php?t=2242
viewtopic.php?t=1354

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 04 gru 2007 17:20 
junior
junior

Na pewno nie o wagę tu chodzi, tylko o łuki toru białej po kontakcie z kolorową przy rotacji postępowej (goniącej) lub wstecznej (cofce), a także o kąty odbić od band przy bocznych (a w tych przypadkach siła uderzenia jest raczej mało istotna). Chciałbym jeszcze spytać czym grają zawodnicy ze światowej czołówki, a czym użytkownicy forum i czołówki polskiej?

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 04 gru 2007 17:32 
junior
junior

1 John Higgins - Kevin Muncaster - North West Cues
2 Graeme Dott - Andy Gibb
3 Shaun Murphy - Tom Newman 1370 cue z butt'em wykonanym przez Rodney Hinde
4 Ken Doherty - kij "ze ściany"
5 Ronnie O’Sullivan - Parris Traditional jedno częściowy
6 Peter Ebdon - Dufferin machine spliced
7 Neil Robertson - Parris Classic
8 Stephen Hendry MBE - Acuerate 147 klonowy
9 Ding Junhui - Paul Roberts ze Stamford Cue Makers
10 Stephen Maguire - Trevor White
11 Mark Selby - Stamford Cue Makers
12 Mark Williams - Barracuda Gold Medal cue
13 Stephen Lee - Parris
14 Ali Carter - jakiś "antyczny" ( w sensie zabytkowy:))
15 Steve Davis OBE - B&W's ye olde ash
16 Ryan Day - Trevor White

Jest wiele dobrych marek, które można polecić, a tak z biegu to polecam: Stamford cue makers, Trevor White, Craftsman, O'min, MasterCue

Pozdrawiam
Kuba

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 04 gru 2007 17:40 
junior
junior

Bardzo dziękuję. Ogromnie pomogliście :D

PostNapisane: Wt, 04 gru 2007 19:40 
master
master

Kogo napisał(a):
Witam. Jestem początkującym graczem snookerowym, jednak grałem nieco w poola. Rozglądam sie za w miarę porządnym kijkiem nadającym przyzwoite rotacje. Wypróbowałem już kilka kijów różnych producentów (Riley, CueCraft, BCE) jednak pod względem "kręcenia" nie było miażdżącej różnicy. Do tego stopnia, że niewiele gorsze rezultaty otrzymywałem kijem klubowym. Jako gracz poolowy przyzwyczajony jestem, że jeśli kupuję kija, to płacę glównie nie za wzorki (a takie mam wrażenie przy kijach do snookera) lecz właśnie za jego jakość wykonania i użytą technologię. Myślałem, że sęk tkwi w bilach/suknie jednak przy użyciu mojego kija do poola osiągnąłem widocznie więcej rotacji niż kijami snookerowymi. Szukam kija, który pozwoli mi wykorzystać wszystkie moje umiejętności. Czy może mi ktoś doradzić jaki kij snookerowy jest dobrym "kręcicielem" (bo chyba takie istnieją skoro gracze ze światowej czołówki cofają białą z odległości 3/4 stołu)?
Z góry dziękuje

Generalnie, jakbyś dał kij zawodowcowi to nawet kijem ze sciany zrobiliby Ci 3/4 stołu wsteczną... oczywiście, kij jest ważny, super kijem zrobiliby by dłuższą wsteczną, ale nie ma 'kręcicieli'... jesteś Ty i Twoja technika a reszta to szczegóły.

I'm not a sociable type, I know that. Spend any amount of time around people, you get your heart broke. Treachery, hypocrisy, Promise of love. Look into the mouth of the person, and you'll find lies. Wriggling there like maggots waiting to grow wings. The world has gone mad. The man could kill from sunup to sunset and still his work would never be done.

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 04 gru 2007 20:00 
junior
junior

Masz tu część racji victorec, lecz nie chodzi mi tu o rotacje w linii prostej, bo tu nawet gorszym kijem przy użyciu odpowiedniej siły można sporo "wykręcić". Chodzi o tzw. "banany". Na przykład żeby z lekkiego ślepego kąta na czarnej dało się trafic w drugą lub trzecią (licząc od rogu w ostatnim rzędzie) czerwoną. Takie zagranie nie każdym kijem jest do wykonania. Nie każdy zawodnik coś takiego potrafi (nie twierdzę, że ja umiem), jednak przez ładnych parę lat grania w poola mam na tyle pojęcia o rotacjach, że szczególnie w snookerze napotykam na grono sytuacji, które potrafię zagrać, jednak kij na to nie pozwala (możliwe że lepszy gracz by to zagrał i słabym kijem, mi jednak potrzebny lepszy :wink: )

Tytuł:
PostNapisane: Wt, 04 gru 2007 22:29 
challenger
challenger

Nie wiem jak kij może nie pozwalać zagrać mocnej rotacji (no chyba że jest złamany w trzech miejscach, albo lekki jakby był z plastiku :P), jedyne ograniczenie to twoje techniki... Jeśli zagrasz wystarczająco miękko, rotacja wręcz sama sie zakręci :)

btw. A ja myślałem że w wszyscy zawodowcy grają Parrisami ;)

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 05 gru 2007 13:35 
junior
junior

Nie wiem dokładnie jak wygląda związek kij-rotacja w przypadku sprzętu snookerowego, ale sprawdzałem to osobiście w przypadku kijów poolowych i mogę jednoznacznie stwierdzić, że ma znaczenie jakim kijem nadeje się rotacje i może być to różnica znacząca. Mój test polegał na tym, że z punktu trójkąta zagrywałem na wprost w bandę z maksymalnie boczną rotacją za każdym razem podobną siłą. Po wykonaniu ok 10 uderzeń brałem kija kolegi :wink: i znowu to samo i wyniki były jednoznaczne - nawet do 10 cm różnicy na bandzie bocznej różnymi kijami. Wszystkie zagrania wykonywałem osobiście więc nie może być mowy o przekłamaniach. A'propos najlepiej kręciłem kijem Bear ze szczytówką Predator 314, później własnym(Buffalo2[po małych modyfikacjach] - może kwestia wyczucia narzędzia), inne kije średniej klasy miały wyniki zbliżone, troszkę gorsze niż mój. Nadmienię jeszcze, że dwa najlepsze w moim teście kije miały takie same tipy z kształtem robionym przez tego samego człowieka. Mam nadzieję, że teraz już nikt nie ma wątpliwości, że między kijami jest większa róznica niż tylko wzorek...
uhh...

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 05 gru 2007 17:21 
challenger
challenger

Ja nigdy nie miałem wątpliwości, kije muszą się od siebie czymś różnić, bo skąd wzięły by się takie różnice w cenach? Osobiście czuje różnice kiedy gram lepszym kijem, ale myślę że to różnica głównie mentalna, czuje że gram dobrym kijem i od razu łapie mnie większa "zajawka" na grę.

Wracając do tematu rotacji, myślę że główną przeszkodą w kręceniu "bananów" są własne techniki, jednak dobry kijek na pewno nie będzie przeszkadzał :).

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 05 gru 2007 17:28 
master
master

Welsh_Dragon napisał(a):
Ja nigdy nie miałem wątpliwości, kije muszą się od siebie czymś różnić, bo skąd wzięły by się takie różnice w cenach? Osobiście czuje różnice kiedy gram lepszym kijem, ale myślę że to różnica głównie mentalna, czuje że gram dobrym kijem i od razu łapie mnie większa "zajawka" na grę.

eee... chyba jest jeszcze inna różnica. ;) Lepsze kija są na pewno lepiej wyważone, są wykonane z lepszego drewna, które zapewnia lepsze prowadzenie kija. Łatwiej też na pewno wykonać rotacje lepszym kijem, pewnie ze względu na to, co napisałem powyżej. Nie wiem co jeszcze, ale podałem już chyba sporo argumentów ;)

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 05 gru 2007 21:50 
challenger
challenger

Jak wyżej napisałem, musi być jakaś różnica w kijach, ale ja jej zbytnio nie odczuwam, może po prostu mam za mało doświadczenia, albo nie grałem jeszcze naprawdę profesjonalnym kijem. Najfajniejszy kijek jaki miałem w rękach to MasterCue kupiony za ok. 1000zl, fajnie sie nim grało, ale stwierdziłem że nie jest wart swojej ceny, przynajmniej dla mnie.

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 05 gru 2007 22:51 
master
master

Moje pogrubienia:
Kogo napisał(a):
Nie wiem dokładnie jak wygląda związek kij-rotacja w przypadku sprzętu snookerowego, ale sprawdzałem to osobiście w przypadku kijów poolowych i mogę jednoznacznie stwierdzić, że ma znaczenie jakim kijem nadeje się rotacje i może być to różnica znacząca. Mój test polegał na tym, że z punktu trójkąta zagrywałem na wprost w bandę z maksymalnie boczną rotacją za każdym razem podobną siłą. Po wykonaniu ok 10 uderzeń brałem kija kolegi :wink: i znowu to samo i wyniki były jednoznaczne - nawet do 10 cm różnicy na bandzie bocznej różnymi kijami. Wszystkie zagrania wykonywałem osobiście więc nie może być mowy o przekłamaniach. A'propos najlepiej kręciłem kijem Bear ze szczytówką Predator 314, później własnym(Buffalo2[po małych modyfikacjach] - może kwestia wyczucia narzędzia), inne kije średniej klasy miały wyniki zbliżone, troszkę gorsze niż mój. Nadmienię jeszcze, że dwa najlepsze w moim teście kije miały takie same tipy z kształtem robionym przez tego samego człowieka. Mam nadzieję, że teraz już nikt nie ma wątpliwości, że między kijami jest większa róznica niż tylko wzorek...
uhh...

To co pogrubiłem wyklucza obiektywność Twoich testów.

I'm not a sociable type, I know that. Spend any amount of time around people, you get your heart broke. Treachery, hypocrisy, Promise of love. Look into the mouth of the person, and you'll find lies. Wriggling there like maggots waiting to grow wings. The world has gone mad. The man could kill from sunup to sunset and still his work would never be done.

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 06 gru 2007 22:29 
junior
junior

Jednak mimo wszystko uważam mój test za obiektywny. Co innego gdybym uderzeń wykonał mało, ale uderzałem po parenaście razy i rezultaty jednym kijem raczej od siebie nie odbiegały. Różnice w kształcie minimalne - ok, ale czy aż tak żeby sprawić, że bila po odbiciu od krótkiej bandy uderza w długą (w jej część miedzy kieszenią/łuzą narożną, a środkową) jednym kijem w 2/3 jej długości, a drugim 1/3 (nietrudno policzyć, że różnica w kącie odbicia to [nawet na oko] ponad 50%)? Szczególnie, że jeden kij zdecydowanie wyróżniał sie z pozostałych.

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 06 gru 2007 22:35 
challenger
challenger

Hmmm... może to zasługa tipa? Cóż, specem nie jestem, przy najbliższej okazji zrobię taki test różnymi kijami do snookera :).

Tytuł:
PostNapisane: Cz, 06 gru 2007 23:27 
junior
junior

sprawa bardzo indywidualna ja akurat wolę kręcić "banany" kijem miększym

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 10 gru 2007 18:07 
junior
junior

Mark Williams zmienił w tej chwili kij na Parrisa gwoli ścisłości :wink:

Pozdrawiam
Kuba